Aprílový výber toho najlepšieho z Nudgingu

Blog
2017 May 15
By Michal Plevka

Aké chyby robíme v rozhodovaní a aké faktory nás pri tom ovplyvňujú, aké nudge využíva Uber, či aký pohľad prináša behaviorálna ekonómia na platenie daní. Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v aprílových príspevkoch v Czech and Slovak Nudge Network.

Ako Uber ovplyvňuje svojich vodičov aby pracovali viac?

Spoločnosť Uber v podstate nemá žiadnu priamu kontrolu nad svojimi vodičmi, čo sa môže prejaviť tým, že v určitých časoch alebo lokalitách je jednoducho nedostatok vodičov. To samozrejme znamená pre firmu problém, pretože nezabezpečí zákazníkom požadovanú službu a prichádza tak o zisk. Uber preto začal využívať hneď niekoľko nudgov, aby vodičov primäl pracovať viac a tam, kde je ich treba. Jeden z princípov, ktoré pri tom využili, bola tendencia ľudí stanovovať si ciele.

Preto vždy, keď sa vodiči chystali odhlásiť z aplikácie, dostali upozornenie, že už chýba iba určitá čiastka, aby dosiahli svoj denný cieľ. V spojení s ponukou nasledujúcej jazdy ešte predtým, ako dokončia aktuálnu, to pomáha vodičom ostať pracovať dlhšie. Uber sa však nezastavil iba tam. Využíva napríklad aj predvolenú možnosť (default option) alebo averziu k strate (loss aversion), aby zabezpečil, že budú zamestnanci pracovať čo najviac. Viac o tom, aké techniky Uber využíva a ako na to reagujú vodiči, sa dozviete TU

Kognitívne biasy a chyby v rozhodovaní

Článok z McKinsey nám ponúka veľmi pekný prehľad skreslení/biasov, ktoré môžu nastať pri strategickom rozhodovaní firmy. Autori spomínajú napríklad nadmerný optimizmus, averziu k strate či nadmerné sebavedomie, ale aj to, aké následky môžu tieto biasy mať. Vysvetľujú tiež, ako postupovať, ak chce spoločnosť robiť lepšie rozhodnutia.
Peter A. Ubel vo svojom článku z Psychology Today zase popisuje, ako veľkosť stola ovplyvňuje to, koľko zjeme. Pizza na veľkom alebo malom stole je peknou ukážkou rámcovania (framing). Na väčšom stole pôsobí pizza menšie a na menšom väčšie. V štúdii navyše pracovali aj s počtom kusov, na ktoré bola pizza rozdelená a prišli na to, že najlepší spôsob, ako zjesť najmenej kalórií, je mať pizzu pokrájanú na veľa kúskov a na veľkom stole.

Klimatické zmeny

Prečo je také ťažké predstaviť si klimatické zmeny sa dozvieme z videa na kanáli Vox. V jednoduchosti môžeme povedať, že je to preto, lebo znečistenie nie je vidno. Celkovo je koncept klimatickej zmeny pre väčšinu populácie ťažko predstaviteľný. Pekným príkladom situácie, kedy sa ľuďom znečisťovanie prostredia vnímalo ľahšie, je zväčšovanie ozónovej diery. Ľudia si vedeli predstaviť, čo je ozónová vrstva a vedeli, že jej poškodzovanie je spôsobené chemikáliami v sprejoch. Preto po osvete o škodách, ktoré užívanie sprejov na ozónovej vrstve spôsobuje, spotreba sprejov klesla a ozónová diera sa pomaly zaceľuje. Bohužiaľ to s klimatickými zmenami vo všeobecnosti nie je také jednoduché. Vo videu sa hovorí aj o tom, aké kroky svet momentálne robí, aby sa klimatickým zmenám zabránilo a tiež to, akú rolu v tom hrajú behaviorálne vedy. 

Medzi ďalšími príspevkami v skupine nájdeme aj štúdiu o tom, ako čakanie odrádza ľudí pri kúpe alebo predaji nejakého majetku. Takisto článok o tom, ako kanadská vláda používa nudge aby ľudia platili dane načas, alebo článok o tom, ako chudoba mení náš mozog.

O skupine

Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia tam často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.

Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×