Decembrový výber toho najlepšieho z Nudgingu

Blog
2017 Jan 20
By Michal Plevka

Zoznam všetkých 93 techník zameraných na zmenu správania

Ak máte občas pocit, že techník a spôsobov zmeny správania je príliš veľa a strácate v nich prehľad, tak článok od Paula Marsdena Vás určite zaujme. Autor v nej prináša všetky nudge stručne popísané a prehľadne rozdelené do niekoľkých kategórií. Keď by to niekomu bolo málo, tak v článku nájde aj odkaz na bezplatnú mobilnú aplikáciu od University College London, pomocou ktorej sa v nudgoch zorientuje snáď ešte jednoduchšie. Viac sa môžete dočítať ,,TU".
 

Nudgingové techniky online obchodov

V článku z Psychology Today autor popisuje svoju osobnú skúsenosť s online nákupom, na ktorej názorne vysvetľuje nudgingové techniky online obchodov. Počas nakupovania pohovky mu po nedokončenej objednávke zazvonil telefón. Zamestnankyňa daného obchodu mu zavolala, aby sa opýtala, prečo nedokončil objednávku. Ako autor článku na túto situáciu reagoval a aké nudgingové techniky počas svojho nákupu odpozoroval sa môžete dočítať ,,TU"
 

5 zvláštnych vecí, ktoré sme sa dozvedeli od Dana Arielyho v roku 2016

V tomto príspevku máme zhrnuté, aké zistenia priniesol do behaviorálnej ekonómie veľmi uznávaný autor a učiteľ na Duke University Dan Ariely. Jedným zo zistení je napríklad to, že klamanie mení náš mozog. Ak človek často klame, jeho mozog si na to zvykne a o to ľahšie sa klamanie stáva. Ďalším veľmi zaujímavým zistením je, že je možné mať večeru alebo iné spoločenské stretnutie bez ,,small talku" (zdvorilostná konverzácia o povrchných témach). Jednoducho v experiment small talk zakázali a ľudia si takto večeru dokonca viac užili. Ostatné zistenia ,,TU".
 

O našom mozgu vieme menej ako o vesmíre

Pre tých, ktorých zaujíma okrem nudgingu aj veda všeobecne odporúčame pozrieť si rozhovor s Róbertom Mistríkom. Vo videu sa dozvedáme o tom, koľko toho v súčasnosti vieme o ľudskom mozgu a ako nám môže chemická analýza pomôcť pochopiť jeho fungovanie.


O skupine
Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.
Pripojte sa do facebookovej skupiny aj vy.
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×