Influence - The Psychology of Persuasion

Blog
2017 Aug 24
By Matej Sucha
Influence: The Psychology of Persuasion
Ak si niekedy začnete googliť o presvedčivosti, narazíte na množstvo vecí a odborníkov, ale jedno meno na vás bude vyskakovať omnoho častejšie ako ostatné. To meno je Robert Cialdini.
Robert Cialdini je emeritný profesor psychológie a marketingu na Arizonskej univerzite a vo svete je považovaný za pravdepodobne najväčšieho experta na psychológiu presvedčivosti.
Cialdini napísal niekoľko kníh, ale preslávila ho hneď jeho prvotina – Influence: The Psychology of Persuasion. V knihe sa veľmi účelne spája veda s praxou a dokopy nám dáva mocný návod, ako sa pomocou jednoduchých princípov môžeme stať presvedčivejšími.
Na rozdiel od stoviek iných kníh o presvedčivosti, Cialdini nehovorí iba čo robiť, ale vysvetľuje prečo je to tak. Čitateľovi otvára cestu do ľudského podvedomia a spôsobov fungovania mysle. To je dôvod, prečo si z knihy pozorný čitateľ odnesie omnoho viac, ako z prečítania päťdesiatich „revolučných“ sales kníh.
Cialdini sa otázkou vplyvu a presvedčivosti zaoberá desiatky rokov a spája rigorózne laboratórne výskumy so skúsenosťami z praxe. Táto kniha vám predstaví šesť univerzálnych princípov presvedčivosti, pod ktoré jednoducho zastrešíte väčšinu negociačných alebo predajných techník.
Spomínaných šesť, teraz už svetoznámych princípov presvedčivosti je
·       Reciprocation
·       Commitment and Consistency
·       Social proof
·       Liking
·       Authority
·       Scarcity
 
V jednom podcaste sa Cialdiniho pýtali, či by s odstupom času chcel medzi svojich šesť princípov niečo pridať. Odpovedal že nie. Je pravda, že v druhej polovici 2016 vo svojej novej knihe Pre-Suasion síce pridáva siedmy princíp: Unity, ale pôvodných šesť zostáva pre tých, ktorí sa zaoberajú presvedčivosťou to, čo desatoro pre kresťana.
Nechcem o princípoch písať viac, aby som vám nepokazil pôžitok z knihy, ktorá mne otvorila cestu k behaviorálnym vedám. Poviem len, že pri každej prezentácii, pri každom biznis rozhovore, alebo predaji mám neustále na pamäti Cialdiniho šesť princípov presvedčivosti a som presvedčený, že aj im MINDWORX vďačí za to, že sa mu darí... A možno ešte dvom radám, ktoré mi Cialdini dal keď sme sa stretli na konferencii Behavioural Exchange v Londýne v roku 2015 J.
Kniha je rozhodne must-read, ak sa zaujímate o behaviorálne vedy!
 
 
 
 
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×