Júlový výber toho najlepšieho z nudgingu

Blog
2017 Aug 04
By Michal Plevka
Letné čítanie pokračuje! Medzi príspevkami v Czech and Slovak Nudge Network sa v júli našlo mnoho užitočných a veľmi aplikovateľných nudgeov. Okrem iného sa dozviete, ako nudge-núť ľudí, a najmä deti, k zdravšiemu stravovaniu, no môžete si tiež prečítať bližšie informácie o metodológii a teoretickom pozadí nášho nudge, ktorým sme pomohli vyzbierať viac peňazí na charitu.

Zdravšie voľby potravín

Ako primäť ľudí, aby v si v jedálňach nakladali menej koláčov a viac ovocia? Jednoducho. Nakrájajte ich na menšie kúsky. Vo videu môžeme vidieť, ako si pri menších porciách ľudia naberali viac ovocia a menej zákuskov. Ak chcete, aby boli ovocie a zelenina lákavejšie pre deti, skúste im pridať nejaký pútavý a zábavný prívlastok, ktorý deti zaujme. ,,Mrkva pre röntgenové videnie" je pre deti zaujímavejšia, ako ,,obyčajná mrkva". Viac v článku TU.

Vyššie príspevky na charitu

Minulý mesiac sme zdieľali video, v ktorom sme ukázali, ako je možné zmenou niekoľkých slov zvýšiť príspevky ľudí na charitu. Teraz si môžete prečítať blog, v ktorom sa dozviete viac o princípoch, ktoré boli v tejto SMS využité.

Prečo vlastne využívať nudge?

Napriek opakovaným úspechom, ktoré nudge prinášajú, si nie všetky vlády uvedomujú, aké výhodné je ich využívať. V článku z Harvardskej univerzity autor rozoberá nielen to, prečo sú efektívnejšie ako príkazy a zákazy, ale aj to, že sú lacnejšie. Nepozerá sa však na to idealisticky a netvrdí, že sú odpoveďou na úplne každú situáciu, uvádza aj prípady, kedy sa zatiaľ ich účinnosť nepreukázala.

Bezpečnosť na vlakových nástupištiach

Ako by ste zabránili nehodám, pri ktorých ľudia padnú na trať na vlakových nástupištiach? V Japonsku zistili, že až 60% týchto nehôd sa stane osobám pod vplyvom alkoholu. Vymysleli teda zaujímavé riešenie – otočili lavičky o 90 stupňov. Tie potom neboli nasmerované na trať, ale jedna na druhú. Predpokladom bolo, že opití ľudia strácajú rovnováhu pri vstávaní z lavičky a následne padnú na koľajnice. Takýmto spôsobom padnú na lavičku oproti. Článok si môžete prečítať TU a pre jazykovo zdatných: report v dánčine o tom, ako to riešia u nich.

Pre tých, čo majú záujem prečítať si aj o iných témach ako je nudging, sa v skupine nájde príspevok o vplyve framingu pri voľbách alebo o tom, aký vzťah našli výskumníci medzi obezitou a počtom krokov, ktoré ľudia urobia za deň.

O skupine

Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia tam často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.
 
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×