NN Summary august

Blog
2017 Sep 06
By Michal Plevka
V augustových príspevkoch v Czech and Slovak Nudge Network sa dozviete, ako sa Slovensko posúva vo využívaní behaviorálnych vied vo verejnom sektore, koľko je možné pomocou behaviorálnych intervencií ušetriť, ale aj niekoľko rád, ktoré vám pomôžu plniť predsavzatia. ​

Nudging v sporení na dôchodok

Štúdia v tomto príspevku sa zaoberá tým, ako je možné naviesť ľudí blízko dôchodkovému veku (50-69) k tomu, aby sporili na dôchodok. Výskumníci pri tom vytvorili 4 skupiny: 1 kontrolnú a 3 experimentálne a rozposlali im rôzne verzie informatívnych letákov. Sledovali pri tom, či rozdielne formulácie povedú k rôznym efektom na sporenie. Zistili, že už len samotné poslanie letákov malo za následok o 2% vyššiu pravdepodobnosť zvýšiť príspevky na dôchodok v porovnaní s kontrolnou skupinou. Viac si môžete prečítať priamo v štúdii TU.

Koľko vedia vlády ušetriť pomocou behaviorálnych intervencií?

článku z Psychology Today sa môžete dočítať, o koľko sú vlastne behaviorálne intervencie, v porovnaní s klasickými, lacnejšie a efektívnejšie. Príkladom je situácia, kedy spoločnosť využila behaviorálnu intervenciu na nudge-nutie zamestnancov k tomu, aby viac sporili na dôchodok: tá stála 2$ na zamestnanca a zvýšila ich príspevky na dôchodok až o 200$. To znamená zvýšenie o 100$ za každý utratený dolár. Druhá najúspešnejšia intervencia (vzdelávanie) stála spoločnosť v priemere 4$ na zamestnanca a zvýšila úspory iba o 59$.

Ako plniť predsavzatia

Matej Šucha v rozhovore pre Forbes Slovensko uvádza 6 zmien, ktoré pomôžu pri plnení predsavzatí. Patrí medzi ne napríklad úprava prostredia, v ktorom sa rozhodujeme. Niekedy stačí usporiadať inak chladničku a vyhneme sa tak nezdravej voľbe jedla. Ďalšou zmenou môže byť vytvorenie verejného záväzku. Ak záväzok týkajúci sa nášho predsavzatia povieme pred priateľmi alebo rodinou, je oveľa väčšia šanca, že ho dodržíme, pretože budeme na seba cítiť oveľa väčší tlak. Zvyšné štyri zmeny nájdete v článku TU.

Behaviorálne vedy vo verejnej správe na Slovensku

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zdieľal video, v ktorom informuje o napredovaní Slovenska v oblasti informatizácie. Slovenská vláda sa inšpirovala najmä Estónskom a Veľkou Britániou a nasleduje ich príklad vo využívaní a zlepšovaní e-služieb pre občanov. Chystá sa pri tom využiť aj behaviorálnu ekonómiu, aby občanom tieto služby čo najviac spríjemnila a uľahčila ich využívanie.

Zaujímavosti z nudgingu a psychológie

Ak má niekto záujem ,,zabŕdnuť“ trochu aj do psychológie, tak si v článku z Psychology Today môže prečítať aké psychologické reakcie a správanie vyvoláva finančná nerovnosť v spoločnosti. Na stránke pribudlo aj niekoľko obrázkov, pre tých, ktorí nemajú čas čítať články. Môžete si pozrieť, aký nudge využíva aupark alebo ako primäť ľudí nezobrať si v obchode plastovú tašku.

O skupine

Czech and Slovak Nudge Network je komunita ľudí, ktorých zaujíma behaviorálna ekonómia a jej využitie v privátnom aj verejnom sektore. V skupine sa diskutuje najmä o možnostiach a aplikácii nudgingu, no členovia tam často zdieľajú zaujímavé články z psychológie, behaviorálnej ekonómie, neurovedy a mnoho iných odvetví vedy.
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×