Novembrový výber toho najlepšieho z Nudgingu

Blog
2016 Nov 30
By Michal Plevka
November bol bohatý na články o Nudgingu, ale aj na témy, za ktorými môžeme hľadať vysvetlenie v behaviorálnej ekonómii (napr. americké voľby). Prinášame vám prehľad tých najzaujímavejších príspevkov, ktoré sa v novembri objavili v skupine Czech and Slovak Nudge Network.
 

Ako pomôcť študentom uspieť?

V článku v New York Times David L. Kirp popisuje, ako možno zvýšiť úspešnosť študentov v škole. Opiera sa pri tom o niekoľko nedávnych výskumov, ktoré popisujú jednoduché Nudge ovplyvňovanie toho, ako o sebe študenti uvažujú. Boli pri tom využité tri sociálno-psychologické stratégie zamerané na odstránenie negatívnych presvedčení o sebe a zmenu chápania toho, ako mozog funguje. Ak bolo napríklad študentom v priebehu niekoľkých vyučovacích hodín prezentované, že inteligencia nie je daná a mozog je možné trénovať, ich výsledky sa zlepšili. Podobné zlepšenie priniesli ďalšie dve stratégie, o ktorých si môžete prečítať v článku NY Times.


Využitie identity na podporenie zdravého stravovania

Ďalšie zaujímavé zistenie prináša blog z Psychology Today, v ktorom autorka hovorí o tom, že jedným zo spôsobov, ako primäť ľudí sa  stravovať zdravšie, je zmeniť spôsob, akým sa na seba pozerajú. Namiesto toho, aby sa snažili jesť zdravšie, by mali prijať identitu ,,človeka, ktorý sa zdravo stravuje“. Takáto malá zmena má veľký vplyv, pretože podľa výskumov sa ľudia správajú v súlade so svojou identitou. Viac o tom si môžte prečítať v článku TU.
 

Ako dosiahnúť aby ľudia viac sporili?

Článok sa zaoberá možnosťami, ako „Nudgenúť“ ľudí k tomu, aby viac sporili. Jednou z týchto možností je automatizácia sporenia. Ak ľudia nechcú, alebo nie sú schopní sporiť, technológia môže byť kľúčom k vyššiemu sporeniu. Program ,,Keep the Change“, ktorý zaviedla Bank of America pomohol Američanom od roku 2005 ušetriť 8 miliárd dolárov len vďaka tomu, že zaokrúhľoval platby kartou na celé doláre a tých niekoľko centov rozdielu bolo prevedených na sporiaci účet. Podobne by mohli pomôcť aplikácie, ktoré by sledovali výdavky a našli tie, kde človek zbytočne priveľa míňa. Prečítajte si o tom ako viac sporiť TU.
 

Prečo vyhral voľby Donald Trump?

Nakoniec tu máme najväčšiu novembrovú tému, ktorej sa venovalo hneď niekoľko článkov zdieľaných v Czech and Slovak Nudge Network. Ako mohol vyhrať voľby Trump? Takmer všetci predsa predpokladali, že vyhrá Clintonová. Práve to však mohla byť jedna z príčin – prílišné sebavedomie ohľadom svojej schopnosti predpovedať (napríklad výsledky volieb). V rozhovore TU s Leslie John z Harvardu sa dozvedáme o pohľade behaviorálnej ekonómie na Trumpovo víťazstvo a o tom, prečo sa predpovede tak veľmi mýlili.

Ďalšie vysvetlenia Trumpovho víťazstva môžete nájsť medzi príspevkami v skupine. V článku od Dana Arielyho máme vysvetlenie z hľadiska strachu, no môžeme tam nájsť aj aplikáciu prospektovej teórie, a to nielen na Trumpovo víťazstvo, ale aj na Brexit.
Your web browser in outdated

Please update your browser to correctly browse our pages. Update browser

×